Belka
Poniedziałek, 14 Października 2024   imieniny: Liwii, Bernarda, Kaliksta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Unijne wsparcie dla Opolskiego. Kontrakt Programowy podpisany

Data publikacji: 2022-03-19, Data modyfikacji: 2022-03-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Unijne wsparcie dla Opolskiego. Kontrakt Programowy podpisany

Ponad 920 mln euro z polityki spójności na lata 2021-2027 otrzyma województwo opolskie na program regionalny. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz przedstawiciele zarządu województwa opolskiego – wicemarszałkowie województwa Zuzanna Donath-Kasiura i Zbigniew Kubalańca – podpisali Kontrakt Programowy. To umowa, która będzie stanowić podstawę do negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”.

Kontrakt programowy to dokument, który szczegółowo określa wielkość i sposób wydatkowania pieniędzy unijnych przewidzianych dla każdego z 16 regionów w ramach polityki spójności na lata 2021-2027.

Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację ważnych inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.

W województwie opolskim największy nacisk zostanie położony na wsparcie gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu, działania związane z włączeniem społecznym, podniesienie dostępności komunikacyjnej regionu oraz rozwijanie mobilności miejskiej.

W ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Opolskiego uzgodniony został pakiet przedsięwzięć priorytetowych, istotnych z punktu widzenia rozwoju województwa opolskiego, a przede wszystkim poprawy jakości życia mieszkańców województwa, m.in.:

  • Zielono Nam – Opolskie przeciwdziała Zmianom Klimatu (szacunkowa wartość dofinansowania: 11 mln euro),
  • Nie-Sami-Dzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne – etap II (szacunkowa wartość dofinansowania: 10 mln euro),
  • Opolskie na rowery do centrów usług i miejsc pracy (szacunkowa wartość dofinansowania: 27 mln euro),
  • Przebudowa dróg wojewódzkich, w tym obwodnic, mających na celu ułatwienie dostępu do stolicy regionu, Autostrady A4 oraz dróg ekspresowych (szacunkowa wartość dofinansowania: 97,7 mln euro).

Warto podkreślić, że znaczne środki przeznaczone zostaną również na rewitalizację obszarów miejskich oraz wiejskich. Łączna szacunkowa wartość dofinansowania wyniesie 45,8 mln euro.

Kontrakt programowy stanowi praktyczny wyraz współpracy samorządu i rządu w realizacji polityki rozwoju w polskich regionach. Polityka rozwoju to nie tylko fundusze unijne, wdrażane w ramach polityki spójności, ale przede wszystkim zestaw wzajemnie powiązanych działań podejmowanych w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju, spójności społeczno-gospodarczej i podnoszenia konkurencyjności gospodarki w skali krajowej, regionalnej i lokalnej.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, koordynując politykę regionalną, współpracuje ze wszystkimi samorządami w celu efektywnego wykorzystania ich wewnętrznych potencjałów i specjalizacji dla osiągania zrównoważonego rozwoju kraju, co tworzyć będzie warunki do wzrostu dochodów oraz wyrównania standardu życia wszystkich mieszkańców naszego kraju.

, Źródło artykułu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    opolski opolskie

    Powiat opolski - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w środkowej części województwa opolskiego, a stolicą i siedzibą jego władz jest Opole. Samo miasto Opole stało się miastem na prawach powiatu. W jego skład wchodzą gminy: Niemodlin, Ozimek, Prószków, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Murów, Popielów, Tarnów Opolski, Tułowice i gmina Turawa.

    Poziom urbanizacji powiatu to 14,52%.

    Wszyscy turyści bez problemu zagospodarują swój czas. Szczególnie zainteresowani zabytkami sakralnymi będą usatysfakcjonowani. Zobaczą oni drewniane, jak i murowane kościoły, a także klasztory. Poza tym odwiedzić wypada zabytki kultury technicznej, naukowej i muzea. Warto też wspomnieć o bogactwie naturalnym ziem powiatu. Wielbiciele przyrody muszą zajść do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z największych parków tego typu w Polsce.    

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola