Ponad 920 mln euro z polityki spójności na lata 2021-2027 otrzyma województwo opolskie na program regionalny. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz przedstawiciele zarządu województwa opolskiego – wicemarszałkowie województwa Zuzanna Donath-Kasiura i Zbigniew Kubalańca – podpisali Kontrakt Programowy. To umowa, która będzie stanowić podstawę do negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”.
Kontrakt programowy to dokument, który szczegółowo określa wielkość i sposób wydatkowania pieniędzy unijnych przewidzianych dla każdego z 16 regionów w ramach polityki spójności na lata 2021-2027.
Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację ważnych inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.
W województwie opolskim największy nacisk zostanie położony na wsparcie gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu, działania związane z włączeniem społecznym, podniesienie dostępności komunikacyjnej regionu oraz rozwijanie mobilności miejskiej.
W ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Opolskiego uzgodniony został pakiet przedsięwzięć priorytetowych, istotnych z punktu widzenia rozwoju województwa opolskiego, a przede wszystkim poprawy jakości życia mieszkańców województwa, m.in.:
Warto podkreślić, że znaczne środki przeznaczone zostaną również na rewitalizację obszarów miejskich oraz wiejskich. Łączna szacunkowa wartość dofinansowania wyniesie 45,8 mln euro.
Kontrakt programowy stanowi praktyczny wyraz współpracy samorządu i rządu w realizacji polityki rozwoju w polskich regionach. Polityka rozwoju to nie tylko fundusze unijne, wdrażane w ramach polityki spójności, ale przede wszystkim zestaw wzajemnie powiązanych działań podejmowanych w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju, spójności społeczno-gospodarczej i podnoszenia konkurencyjności gospodarki w skali krajowej, regionalnej i lokalnej.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, koordynując politykę regionalną, współpracuje ze wszystkimi samorządami w celu efektywnego wykorzystania ich wewnętrznych potencjałów i specjalizacji dla osiągania zrównoważonego rozwoju kraju, co tworzyć będzie warunki do wzrostu dochodów oraz wyrównania standardu życia wszystkich mieszkańców naszego kraju.
Powiat opolski - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w środkowej części województwa opolskiego, a stolicą i siedzibą jego władz jest Opole. Samo miasto Opole stało się miastem na prawach powiatu. W jego skład wchodzą gminy: Niemodlin, Ozimek, Prószków, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Murów, Popielów, Tarnów Opolski, Tułowice i gmina Turawa. Poziom urbanizacji powiatu to 14,52%. Wszyscy turyści bez problemu zagospodarują swój czas. Szczególnie zainteresowani zabytkami sakralnymi będą usatysfakcjonowani. Zobaczą oni drewniane, jak i murowane kościoły, a także klasztory. Poza tym odwiedzić wypada zabytki kultury technicznej, naukowej i muzea. Warto też wspomnieć o bogactwie naturalnym ziem powiatu. Wielbiciele przyrody muszą zajść do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z największych parków tego typu w Polsce. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola