Wojna w Ukrainie wpłynęła również na nasz magazyn, który w większej części poświęciliśmy informacjom dotyczącym naszych sąsiadów. Wymowna jest również wyjątkowa okładka autorstwa Agnieszki Pyki-Goldner.
W kwietniowym numerze oprócz informacji o tym, jak pomóc Ukraińcom i gdzie mogą zgłosić się po pomoc, prezentujemy sylwetki tych, których los przywiódł do Opola. Dzięki rozmowie z psychologiem, Mirą Olszewską dowiecie się, jak rozmawiać z uchodźcami z Ukrainy.
Nie zabraknie też tematów kulturalno-sportowych: o sukcesach Ramady porozmawialiśmy z Elżbetą Podejko-Dudą, otwarto już Salon Wiosenny w GSW, a na stadionie Żużlowym czeka nie lada gratka - turniej o Złoty Kask. Poznacie również historię Św. Wojciecha, patrona Opola, który w kwietniu obchodzi swoje święto i dowiecie się, jak powstają kroszonki. Nie zabraknie też historycznych tematów, więc nie czekajcie, szukajcie "Opole i kropka" na mieście.
Powiat opolski - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w środkowej części województwa opolskiego, a stolicą i siedzibą jego władz jest Opole. Samo miasto Opole stało się miastem na prawach powiatu. W jego skład wchodzą gminy: Niemodlin, Ozimek, Prószków, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Murów, Popielów, Tarnów Opolski, Tułowice i gmina Turawa. Poziom urbanizacji powiatu to 14,52%. Wszyscy turyści bez problemu zagospodarują swój czas. Szczególnie zainteresowani zabytkami sakralnymi będą usatysfakcjonowani. Zobaczą oni drewniane, jak i murowane kościoły, a także klasztory. Poza tym odwiedzić wypada zabytki kultury technicznej, naukowej i muzea. Warto też wspomnieć o bogactwie naturalnym ziem powiatu. Wielbiciele przyrody muszą zajść do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z największych parków tego typu w Polsce. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola