Belka
Środa, 21 Listopada 2018   imieniny: Albert, Janusz, Konrad
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

System Monitorowania Jakości Powietrza dla Miasta Opola już działa

Data publikacji: 2018-09-05, Data modyfikacji: 2018-09-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Na zlecenie Miasta Opola uruchomimy został Inteligentny System Monitorowania Jakości Powietrza. Mapa oraz aplikacja mobilna zostały przygotowane przez firmę Airly sp. z o.o. z Krakowa. W skład całego systemu wchodzi kilka elementów. Pierwszy z nich to czujniki, które mierzą poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. Odczytują one w czasie rzeczywistym serię parametrów (PM2,5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność) na temat bieżącego stanu powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. Sieć zbudowana dla Miasta składa się z 25 urządzeń zlokalizowanych na budynkach placówek edukacyjnych, strażnicach OSP i kościołach. Miejsca lokalizacji czujników zostały  wytypowane w sposób gwarantujący spełnienie określonych warunków, żeby czujniki jak najdokładniej mierzyły jakość powietrza w okolicy ich montażu.  Ponadto na mapie wyświetlają się wyniki pomiarów z kilku innych czujników od sponsorów (banki, firmy prywatne). Dane z sensorów wysyłane są na serwery, następnie po odpowiedniej agregacji danych i ich obliczeniu udostępniane są w formie mapy na https://airly.eu/opole/oraz w darmowych aplikacjach mobilnych na system Android oraz iOS. Aplikację AIRLY można pobrać bezpłatnie w sklepie z aplikacjami i na bieżąco monitorować powietrze na terenie miasta. Prezentowane na niej dane pozwalają na sprawdzenie aktualnej jakości powietrza w konkretnej lokalizacji. Dzięki jasnej i czytelnej wizualizacji danych mieszkańcy Opola mogą w bezproblemowy sposób sprawdzić wszystkie interesujące ich pomiary na specjalnie przygotowanej mapie. Platforma zaprojektowana jest w taki sposób, który pozwala na korzystanie z niej nawet przez dzieci. Pełni także funkcję edukacyjną, ponieważ wszystkie parametry i pojęcia związane z zanieczyszczeniem powietrza są przez nią opisane w dodatkowych zakładkach. Na stronie znaleźć można również instrukcję dla użytkownika.   Mieszkańcy otrzymują komunikaty tekstowe w zależności od poziomu stężeń zanieczyszczeń pyłowych oraz poprzez kolory „buziek” na mapie są informowani o aktualnym jego stanie. Aplikacja umożliwia dodawanie do „ulubionych” konkretnych lokalizacji oraz otrzymywanie powiadomień o stanie powietrza w danej okolicy. System pozwala na bieżąco reagować i podejmować decyzje o tym czy przykładowo wyjść z dzieckiem na spacer lub pobiegać, czy lepiej będzie zostać w domu. W Opolu urządzenia Airly zostały skalibrowane ze stacją Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdującej się przy ulicy Koszyka. System pełni funkcję informacyjną i edukacyjną. Jest doskonałym uzupełnieniem wszystkich działań prowadzonych przez Urząd Miasta Opola, które mają na celu poprawę jakości powietrza. Od dziś Mieszkańcy Miasta mają dostęp do pełnej informacji nt. jakości powietrza w mieście w postaci prognoz jakości powietrza, jak również bieżących pomiarów na trenie miasta w 28 lokalizacjach (25 czujników miejskich oraz 3 dodatkowe czujniki firmy Airly wpięte w system  miejskiego monitoringu).        

Pełna treść wiadomości na: opole.pl/?p=131947
opole.pl, Źródło artykułu: opole.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  opolski opolskie

  Powiat opolski - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w środkowej części województwa opolskiego, a stolicą i siedzibą jego władz jest Opole. Samo miasto Opole stało się miastem na prawach powiatu. W jego skład wchodzą gminy: Niemodlin, Ozimek, Prószków, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Murów, Popielów, Tarnów Opolski, Tułowice i gmina Turawa.

  Poziom urbanizacji powiatu to 14,52%.

  Wszyscy turyści bez problemu zagospodarują swój czas. Szczególnie zainteresowani zabytkami sakralnymi będą usatysfakcjonowani. Zobaczą oni drewniane, jak i murowane kościoły, a także klasztory. Poza tym odwiedzić wypada zabytki kultury technicznej, naukowej i muzea. Warto też wspomnieć o bogactwie naturalnym ziem powiatu. Wielbiciele przyrody muszą zajść do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z największych parków tego typu w Polsce.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola